Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

Cannabis pomaga chorym na raka

Najnowsze badania wykazały, że aktywny składnik marihuany znany jako tetrahydrokannabinol (THC) może obniżyć ryzyko utraty wagi i niedożywienia u pacjentów w zaawansowanym stadium raka.
Leczenie nowotworu to długotrwały i wyczerpujący dla organizmu proces. Jednym z najpoważniejszych problemów, który towarzyszy kuracji jest prawidłowe odżywianie. Pacjenci zmagają się z depresją, mają trudność z przeżuwaniem oraz trawieniem, a chemioterapia wywołuje u nich zaburzenia smaku i zapachu. Dotychczas nie wynaleziono efektywnej metody, która pozwoliłaby temu zapobiec.

Pacjenci z nowotworem często są informowani by radzić sobie z zakłóceniami chemosensorycznymi jedząc zimne i pozbawione zapachu pożywienie. Może mieć to wpływ na redukcję przyjmowania pokarmów i radości jedzenia – powiedziała w jednym z wywiadów dr Wendy Wismer.

W warunkach szpitalnych odsetek niedożywienia wśród chorych na raka może wynosić nawet 80 – 100%. Najnowsze badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców pod kierownictwem dr Wendy Wismer z Uniwersytetu Prowincji Alberta w Edmonton wykazały, że rozwiązaniem problemu może być podawanie THC.

W eksperymencie wzięło udział 21 pacjentów – ochotników z zaawansowanym  stadium nowotworu. W ramach badania mieli oni przez 18 dni przyjmować doustnie kapsułki zawierające 2,5 miligrama THC. 11 z nich otrzymywało je dwa lub trzy razy dziennie, natomiast pozostała 10, będąca grupą kontrolną, przyjmowała placebo, czyli substancję obojętną, nie mającą wpływu na zdrowie.

Wśród ochotników, którzy przyjmowali THC aż 55% stwierdziło, że ich apetyt znacznie wzrósł. W grupie kontrolnej podobny wpływ zadeklarowało zaledwie 10%. Dodatkowo odnotowano, że pacjenci czuli się bardziej zrelaksowani i poprawiła się jakość ich snu.
Mam nadzieję, że wyniki tych badań sprawią, że THC będzie bardziej dostępne dla pacjentów – dodała dr Wismer.
Pełne wyniki eksperymentu dostępne są w internecie –  annonc.oxfordjournals.org
 

Źródło: www.ales.ualberta.ca
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version