A+ A A-

Żarnowiec miotlasty - rośliny z sąsiedztwa

Z suchych gałęzi produkowano dawniej miotły, rzekomo również miotły czarownic robione były z gałęzi żarnowca. Z tej tradycji wywodzi się nazwa „żarnowiec miotlasty” na określenie rośliny Cytisus scoparius. W czasach nowożytnych stosowano liście i kwiaty żarnowca jako dodatek do piwa i jako afrodyzjak. Kwiaty żarnowca stosowane są we współczesnej medycynie…
Czytaj dalej...

Nasienie słońca

Dżungle skrywają w sobie setki gatunków roślin, które dzięki swoim właściwościom stymulują umysł, powodując wrażenie przeniesienia się do innej rzeczywistości. Znaczna część z nich wykorzystywana jest przez prymitywne ludy do nawiązywania kontaktu z bóstwami. W czeluściach Amazonii żyje niewielkie plemię Indian Tucano stosujące w trakcie mistycznych obrzędów tajemniczy specyfik nazywany…
Czytaj dalej...

Przodkowie na haju

Już 4000 lat p.n.e. w Europie spożywano grzyby halucynogenne. Niedawno badacze znaleźli dowody na to, że przy okazji ceremonii religijnych w Europie już przed 6000 laty spożywano grzyby halucynogenne. Informuje o tym czasopismo „New Scientist” odwołując się do artykułu w magazynie „Economic Botany”. Zgodnie z odkryciami badaczy możliwe, że przedstawiony…
Czytaj dalej...

Green dragon

Mimo, że alkohol jest śmiertelnie niebezpiecznym i uzależniającym twardym narkotykiem, praktyka dowodzi, że może być zażywany w rozsądny sposób, a większości konsumentów nie rujnuje życia, dostarczając przyjemnych odczuć i nie wyrządzając większych krzywd. Autor tych słów we wcześniejszej młodości kilkukrotnie próbował przygotowania mikstury ziołowo- alkoholowej, zawsze jednak z miernymi rezultatami…
Czytaj dalej...

O uprawie koki

„In its native environment, it grows alongside plants like coffee, ginger, and banana.” (MURPLE 2002) Wiedza o rozmnażaniu koki, wegetatywnym (przez sadzonki) i generatywnym (przez nasiona) przekazywana jest w zamkniętym gronie osób zajmujących się uprawą tej rośliny, stąd też nie jest powszechnie dostępna. Nie oznacza to jednak, że sposób uprawy…
Czytaj dalej...

Rośliny powojowate - naturalne LSD

LSD jest powszechnie znane jako środek odurzający, który powstał przypadkiem podczas serii eksperymentów laboratoryjnych. Przez wiele lat sądzono, że w przyrodzie nie istnieje żadna podobna mu substancja. Natura jednak po raz kolejny zaskoczyła człowieka, gdy odkryto tajemniczy związek chemiczny, nazwany LSA. Okazało się, że w porównaniu do popularnego narkotyku ma…
Czytaj dalej...

Naprawdę naturalny blend ziołowy

W tym krótkim kawałku podzielę się z Wami historią poszukiwań mojego Świętego Graala ostatnich miesięcy. A mianowicie prawdziwie, nie tylko z nazwy, naturalnej mieszanki ziołowej, legalnej, taniej i nadającej się do spożywania razem z pomidorami, a także i samodzielnie (czyli dającej pozytywne doznania duchowe), przy tym możliwie smacznej i posiadającej…
Czytaj dalej...

mieszanki ziołowe, alternatywa czy pułapka: próba dyskusji

W poprzednim numerze Gazety Konopnej kolega Machabeus pisał Wam o mieszankach tzw. ziołowych, legalnych substytutach konopi. Po wielu miesiącach, a nawet latach obecności na rynku polskim i europejskim i parunastu od zdemaskowania jako właściwych substancji aktywnych syntetycznych odpowiedników THC, co nieco już o nich wiadomo.
Czytaj dalej...

Mieszanki ziołowe - ziołowa alternatywa czy pułapka?

Odniosły wielki sukces komercyjny w całej Europie, wzbudzając powszechne zainteresowanie. Czym są,  jak działają i co o nich (nie)wiadomo? Zapraszamy do lektury.
Czytaj dalej...

KHAT

kata, czuwaliczka jadalna Inaczej Catha edulis, roślina kwitnąca z rodziny Celastraceć (dławiszowate). Występuje w Afryce Wschodniej i Arabii, jest też uprawiana. Osiąga od kilku do kilkunastu metrów; grube, jajowate liście, które są głównym surowcem, wydzielają silny zapach. Od tysiącleci znana i rozpowszechniona jako używka-stymulant, w Egipcie, Etiopii, Somalii i szczególnie…
Czytaj dalej...