Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

KHAT

kata, czuwaliczka jadalna Inaczej Catha edulis, roślina kwitnąca z rodziny Celastraceć (dławiszowate). Występuje w Afryce Wschodniej i Arabii, jest też uprawiana. Osiąga od kilku do kilkunastu metrów; grube, jajowate liście, które są głównym surowcem, wydzielają silny zapach. Od tysiącleci znana i rozpowszechniona jako używka-stymulant, w Egipcie, Etiopii, Somalii i szczególnie w Jemenie, a także w innych krajach regionu.

Ożywia, przyspiesza oddech i tętno, wywołuje euforię, daje siłę, radość i jasność umysłu. Spożywanie w nadmiernych ilościach i przez zbyt długi okres może skutkować problemami z krążeniem, funkcjami seksualnymi, apetytem lub delirią. Po okresie pobudzenia występuje ospałość. Zawiera katynon, katyninę tudzież norefedrynę, katynę czyli norpseudoefedrynę oraz inne aminy, garbniki oraz witaminę C.

Liście są najmocniejsze, gdy świeże, ale bywają też suszone i proszkowane. Są palone i zaparzane jako herbata, a także żute. Pełnią ważne funkcje socjalizacyjne, są narodową używką, często na problematyczną skalę. Somalijczycy i Jemeńczycy żują khat podczas pracy, podobnie jak liście koki andyjscy Indianie. Znany na Zachodzie wśród emigrantów i w niektórych państwach zakazany.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version