Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

Czy istnieją jeszcze inne rośliny zawierające kannabinoidy?

Kanabinoidami nazywane są w wąskim znaczeniu tego słowa specyficzne substancje zawarte w roślinie konopi (Cannabis sativa L.), jak np. Delta-9-tetrahydrokannabinol (THC), kannabidiol (CBD), kannabigerol (CBG), kannabichromen (CBC), kannabinol (CBN) itd. W szerszym znaczeniu zaliczają się do nich również inne substancje, które łączą się z receptorami kannabinoidowymi, jak np. właściwe dla organizmu kannabinoidy, tzw. endokannabinoidy, mnogość kannabinoidów syntetycznych, jak również substnacje, które występują w innych roślinach, które albo również wiążą się z receptorami kannabinoidowymi, albo posiadają podobną strukturę jak fitokannabinoidy zawarte w roślinie konopi.

Przedstawione poniżej przykłady pokazują, że zdanie, jakoby kannabionoidy były szczególną grupą substancji występującą tylko w roślinie konopi jest nie do końca zgodne z prawdą. Kannabinoidy posiadające typową strukturę występują nie tylko w roślinach konopi. Ponadto istnieją również elementy roślin posiadające inną strukturę chemiczną, które mogą aktywować receptory kannabinoidowe i w ten sposób działać po części tak, jak kannabinoidy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na fakt, że ważną rolę w tym procesie odgrywa receptor kannabinoidowy 2, który ma wpływ na stany zapalne.

Kocanki
Helichrysum umbraculigerumBadania przeprowadzone na południoafrykańskich kocankach (helichrysum umbraculigerum) wykazały zawartość 11 derywatów rezorcyny, z których większość jest blisko spokrewniona z kannabigerolem i jego kwasem, przy czym obydwa kannabinoidy, które poza tym można znaleźć jedynie w roślinie konopi, również występują w kocance.  Naukowcy z Instytutu Chemii Organicznej Uniwersytetu Technicznego w Berlinie opublikowali tę obserwację już w roku 1979. Istnieje około 600 różnych rodzajów kocanek, z których 244 występuje w Afryce Południowej.

Wątrobowce
Roślina z rodziny RodulaNowozelandzki wątrobowiec Radula marginata z gatunku Radula (wątrobowce) zawiera dwa kannabinoidy o nazwie perrotetynen (eng. perrottetinen) i kwas perrotetynowy (eng. perrottetinenic acid) Japońscy naukowcy Uniwersytetu Tokushima Bunri w 2002 roku po raz pierwszy stwierdzili występowanie tych kannabinoidów. Struktura kwasu perrotetynowego jest bardzo podobna do Delta-9-THC. Również wątrobowiec Radula perrottetii zawiera struktury podobne do kannabinoidów. Jak dotąd brak badań dotyczących farmakologicznego działania tych cząsteczek.

Echinacea purpurea
Echinacea purpureaPreparaty na bazie rośliny echinacea purpurea (jeżówka purpurowa) zawierają alkiloamidy, które posiadają właściwości immunostymulujące, m.in. wpływają na hormon TNF-alfa odpowiedzialny za stany zapalne (TNF-alfa = tumor necrosis factor = czynnik martwicy nowotworu). Efekt ten powstaje za pośrednictwem receptora kannabinoidowego 2. Jeśli receptor ten zostanie zablokowany, ekstrakt z echinacei nie będzie miał wpływu na stężenie hormonu TNF-alfa. Badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu wykazali w publikacji z 2004 roku, że alkiloamidy są prawdopodobnie najważniejszą substancją czynną w echinacei. Wcześniej nie było wiadomo, jak działa wyciąg z echinacei. Ponieważ receptor kannabinoidy 2 został odkryty dopiero w 1993 roku, nie ma się co dziwić, że dopiero wtedy mogło zostać wyjaśnione działanie preparatów medycznych na bazie jeżówki purpurowej.

Rozmaryn, orgerano i czarny pieprz
RozmarynRównież olejek eteryczny beta kariofilen aktywuje receptor kannabinoidowy 2. Znajduje się on w dużych ilościach w olejkach eterycznych pozyskiwanych z marihuany, lecz również w wielu innych roślinach, które odgrywają rolę w odżywianiu człowieka, takich jak bazylia, cynamon, kminek, czarny pieprz, rozmaryn i oregano.

Receptor kannabinoidowy 2 znajduje się na przeciwciałach, przede wszystkim limfocytach T, makrofagach, limfocytach B oraz w komórkach krwiotwórczych oraz w całym mózgu w różnych komórkach, przede wszystkim w komórkach mikrogleju. W przewodzie pokarmowym bierze udział w regulacji aktywności zapalnych. Ssaki posiadają wysoce rozwinięty system odpornościowy, który chroni je przed szkodliwym wpływem z zewnątrz i stara się zapobiec powstawaniu szkód, zminimalizować je lub naprawić. System endokannabinoidowy organizmu tworzy przy pomocy receptorów kannabinoidowych 2 część mechanizmu obronnego. Aktywacja receptorów kannabinoidowych 2 za pośrednictwem kannabinoidów roślinnych mogłaby również stanowić ochronę przed miażdżycą i osteoporozą.  

Artykuł z #57 numeru Gazety Konopnej SPLIFF

Dr med. Franjo Grotenhermen

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version