Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

Czy jest refundacja na medyczną marihuanę? - PRAWNIK@SPLIFF.PL

Iga, nasz Spliffowy prawnik dostała zapytanie od pacjenta czy i jak można uzyskać refundację na medyczną marihuanę. Jak zawsze postaramy się pomóc najlepiej jak umiemy.

Szanowany Spliffie!
Choruję i w związku z tym codziennie muszę waporyzować susz konopi, gdyż tylko marihuana pomaga na moje dolegliwości…
Z różnych względów nie uprawiam jeszcze własnych krzaków i zmuszony jestem zaopatrywać się na czarnym rynku. Nigdy nie wiem, jaką dostaję odmianę, a co tu mówić o składzie kannabinoli.  Chciałbym uzyskać informacje odnośnie refundacji medycznej marihuany. Dużo o tym mówią w mediach, że można za grosze dostać marihuanę medyczną i resztę kasy minister dopłaci!
Chciałbym się dowiedzieć czy można? Da się? Jak to załatwić?

Zagubiony Pacjent.

Drogi Pacjencie, dziękuję za mejla.
„Z determinacją” (jak rymuje na najnowszej płycie Metrowy) należy przejść skomplikowaną procedurę, aby móc uzyskać opakowanie suszu z holenderskiej apteki za kwotę 3,20 zł.

Zacznijmy od informacji, która wywołała dyskusję: Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie o możliwości refundacji leków na bazie konopi.  Co to de facto oznacza?
Zgoda na refundację wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej. Od 4 marca 2016 r. minister wydał zaledwie kilka takowych decyzji.
Dlaczego? Zacytuję tylko jeden artykuł z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych:

Art. 12. „Minister właściwy do spraw zdrowia, mając na uwadze uzyskanie jak największych efektów zdrowotnych w ramach dostępnych środków publicznych, wydaje decyzję administracyjną o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu, przy uwzględnieniu następujących kryteriów:
1) stanowiska Komisji Ekonomicznej, o której mowa w art. 17,
2) rekomendacji Prezesa Agencji, o której mowa w art. 35 ust. 6,
3) istotności stanu klinicznego, którego dotyczy wniosek o objęcie refundacją,
4) skuteczności klinicznej i praktycznej,
5) bezpieczeństwa stosowania,
6) relacji korzyści zdrowotnych do ryzyka stosowania,
7) stosunku kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych dotychczas refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, w porównaniu z wnioskowanym,
8) konkurencyjności cenowej,
9) wpływu na wydatki podmiotu zobowiązanego do finansowania świadczeń ze środków publicznych i świadczeniobiorców,
10) istnienia alternatywnej technologii medycznej, w rozumieniu ustawy o świadczeniach, oraz jej efektywności klinicznej i bezpieczeństwa stosowania,
11) wiarygodności i precyzji oszacowań kryteriów, o których mowa w pkt 3–10,
12) priorytetów zdrowotnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy o świadczeniach,
13) wysokości progu kosztu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość, ustalonego w wysokości trzykrotności Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca(…) a w przypadku braku możliwości wyznaczenia tego kosztu – koszt uzyskania dodatkowego roku życia
– biorąc pod uwagę inne możliwe do zastosowania w danym stanie klinicznym procedury medyczne, które mogą być zastąpione przez wnioskowany lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny.”

Każda zgoda wydana w tym trybie jest zindywidualizowana. Kontynuacja terapii uzależniona jest od przedstawienia (KAŻDORAZOWO) szczegółowych informacji o skuteczności dotychczasowego leczenia…

Zadowalają Was takie rozwiązania? Czy Pacjenci nie mają JUŻ problemu z uzyskaniem leku ratującego ich życie?

Odpowiadając na pytanie zacznijmy od faktu. Tylko jeden produkt leczniczy, na bazie ziela konopi indyjskich- został dopuszczony do obrotu w Polsce. Jest to lek „Sativex”, stosowany głównie w leczeniu stwardnienia rozsianego. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po przeprowadzeniu oceny leku pod względem:  jakości, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Pozwolenie wydaje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Oczywiście w innych krajach …od wielu lat, na wiele różnych dolegliwości stosowane są produkty lecznicze zawierające w swoim składzie kannabinoidy.

Zostały zarejestrowane w innym państwie, więc mogą być sprowadzone z zagranicy. Procedurę nazywamy importem docelowym. Sposób i tryb są odrobinę mniej skomplikowane, aniżeli refundacja. Lekarz prowadzący leczenie wystawia „druk zapotrzebowania” dla konkretnego Pacjenta.

Zapotrzebowanie potwierdza wojewódzki lub krajowy konsultant z danej dziedziny medycyny, następnie wniosek trafia do ministerstwa zdrowia i jest analizowany.  Druk po zezwoleniu Ministra Zdrowia wysyłany jest do hurtowni farmaceutycznej, za pomocą apteki ogólnodostępnej.

Pełny nadziei Pacjent czeka na lek… a „urzędnicy” rozważają: czy czas leczy rany?

NIE!  To marihuana leczy - nie tylko uspokaja czy łagodzi skutki wcześniejszych terapii oferowanych przez państwo.
Jak „tłumaczy się” szanowne Ministerstwo Zdrowia z niesamowicie długiego czasu oczekiwania na lek, pozwolę sobie zacytować ze strony: www.mz.gov.pl:
„Sprowadzeniem leku zajmuje się apteka i to ona określa czas oczekiwania. Minister Zdrowia wydaje jedynie zezwolenie na sprowadzenie danego leku z zagranicy w ramach importu docelowego i nie ma wpływu na szybkość jego sprowadzenia.”

Jak można w taki sposób traktować schorowanych obywateli?
 
Wszystkim Pacjentom, a także każdemu Czytelnikowi posiadającemu odrobinę empatii polecam zadzwonić do Ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie.

ZróbMY coś, żeby świat był lepszy.


Departament Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia podaje numery telefonów, pod które należy dzwonić w sprawach dotyczących:
importu docelowego:
(22) 634 94 42
(22) 634 94 19

refundacji:
(22) 634 92 07
(22) 634 93 41
(22) 634 96 59

W razie problemów z nielubianą ustawą, zapraszam na poradę prawną : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Artykuł z #57 numeru Gazety Konopnej SPLIFF


Igaa Wrzeszczanka

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Więcej w tej kategorii: « Policja zyskuje na PROHIBICJI

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version