Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

... Magiczny ogród przez cały rok, czyli uprawa IN ...

„Uprawa wciąga bardziej niż konsumpcja” z takim cytatem spotkałem się na jednym z forów, na którym Polacy stanowią bardzo dużą i znaną grupę, wtedy właśnie uświadomiłem sobie że jestem wciągnięty w to tak bardzo, że nie pamiętam kiedy ostatnio spędziłem cały dzień choćby nie zaglądając do moich pomidorków.

Wgłębiając się co raz głębiej w początki mojego uzależnienia zrozumiałem, jak chęć zarobienia dużych pieniędzy przerodziła się w spokojne, bezstresowe,i nie kolidujące z innymi obowiązkami hobby. Pierwotne plany zysku zamazały się wraz z wzrastającą siłą wciągania mnie przez nową pasję. Nie interesowała mnie uprawa out (na zewnątrz), mogłem się tym cieszyć tylko raz w roku  , a to oznaczało jeden pełny cykl życia naszej rośliny, zaś uprawa In (wewnątrz)  pozwalał na przeprowadzenie kilku cykli oraz  przyśpieszenie czasu cyklu i bardzo ciekawą zabawę w matkę naturę.

   W końcu i na Ciebie, farmerze  „Out” oraz tych którzy dopiero zaczynają się interesować tą magiczną  rośliną przyjdzie czas na pierwszą uprawę „In”, w tym celu chcę podzielić się z tobą moim doświadczeniem zdobytym między innymi w kraju wiecznie kręcących się wiatraków i pięknych tulipanów. Tam też zrozumiałem że jestem w stanie dorównać holenderskim uprawom, a nawet wytworzyć mocniejsze i piękniejsze pomidory od tych które można kupić w tamtejszych     CS. Spotkałem ciekawych ludzi, którzy zakreślili mi cały proces uprawy oraz wyjaśnili różnice poszczególnych odmian. Przeczytałem całą stertę artykułów i książek które wypełniły moją pustkę z teorii, drugą część wiedzy zdobyłem poprzez praktykę. Nie zawsze było ciekawie i kolorowo, ale to nie przeszkadzało w rosnącej we mnie pasji. Porażki traktowałem jako kolejny krok w zdobywaniu doświadczenia. Chciałbym abyś nie zaśmiecał sobie głowy zbędnymi informacjami, które w bardzo małym stopniu wpływają na uprawę. Kiedy zaczynałem tą przygodę chciałem  wszystko o czym przeczytałem w różnych artykułach wprowadzać w swój magiczny ogród nie zważając na czas, który jest ważnym punktem całej uprawy, co często objawiało się moim niepowodzeniem. W tej zabawie musisz uzbroić się w maximum cierpliwości ,a stosując się do moich porad osiągniesz zamierzony cel.

    W tym numerze opowiem jak przygotować twoje sekretne miejsce, tak aby przeprowadzić pełen cykl uprawy, od ziarna do żniw. Najważniejszym i pierwszym z punktów przygotowania będzie wybór położenia twojego growrom’u (możesz go zakupić lub wykonać z np. starej szafy która od lat stoi na strychu). Wskazówki zawarte w artykule będą odnosić się do uprawy nie przekraczającej 1m2 oraz wysokości 2m, więc taką uprawę można przeprowadzić w większości naszych domów i zabudowań. Miejsce które wybierzesz musi być miejscem które nie będzie wzbudzać podejrzeń ludzi z twojego otoczenia, ktoś mógłby ujawnić twoją w pełni funkcjonalną w zimie działkę:).Miejsce to powinno posiadać odpowiednią izolacje aby nie zaskoczyły cię niskie oraz wysokie temperatury. Przestrzeń nie powinna sprawiać tobie problemów  poruszaniu się w nim, w końcu będziesz tam spędzał troszkę czasu. W tym pomieszczeniu to ty będziesz matką naturą która będzie pilnować takich rzeczy jak temperatura,  światło, wilgotność i cyrkulacji powietrza. Uprawę będziesz przeprowadzał w takim zakresie temperatur jak 22 do 27 w dzień i 10 do 17 stopni w nocy. Będziesz musiał się dobrze przygotować  i stosować  się do moich porad. Uprawa In nie jest taka ciężka jakby się mogło wydawać, bądź systematyczny i nigdy nie opuszczaj zaplanowanych wizyt w twoim magicznym ogrodzie. Często bywało tak, że przez moją  nie zaplanowaną nieobecność spotykałem się z końcem uprawy  .Nie chciałbym abyś powtarzał moje błędy, bo to nie cel tego artykułu. Twój grow room zaplanuj szczegółowo, sposób otwierania, mocowania oświetlenia, ogrzewania i miejsce zamontowanej wentylacji oraz materiały i urządzenia  powinny wytrzymać do końca uprawy bez większych problemów. Jeżeli nie masz zamiaru używać profesjonalnego sprzętu takiego jak oświetlenie ,wentylacja i urządzeń do regulacji temp. nigdy nie będziesz zadowolony z twojej pracy i szybko zrezygnujesz z dalszej zabawy.

    Wnętrze pomieszczenia możesz  pomalować białą matową  farbą, wyłożyć białą folią lub droższym mylarem. Te materiały pozwolą ci odzyskać dużą część ważnego i cennego światła.

    Do wentylacji nie używaj komputerowych wentylatorów bo mają one bardzo małą wydajność. Świeże powietrze jest płucami wszystkich domowych ogrodów. Powietrze to odgrywa bardzo dużą rolę w całej uprawie, tlen jest niezastąpionym składnikiem fotosyntezy .Dbaj o ciągłą wymianę powietrza wewnątrz twojego ogrodu, jak i w pomieszczeniu w którym on stoi. Wentylator o wydajności od 100m3/godzinę będzie idealny do pomieszczenia o podstawie 1m2 i wysokości 2m. Growroom powinien mieć otwory do zaciągania i wyrzucania powietrza. Jeżeli zapach może  stanowić problem możesz zamontować filtr węglowy dobrany do wydajności wentylatora który pochłonie w bezpiecznym stopniu cudowny i zdradliwy zapach. Filtr zamontuj wewnątrz tak aby zaciągał powietrze i poprzez wentylator wypompowywał na zewnątrz. Taki system będzie chronił twoje rośliny przed niedostatkiem świeżego powietrza, przegrzaniem i pleśnią która zazwyczaj pojawia się w uprawach których cykl życia jest wydłużony.

    Cała uprawa nie może się odbyć bez odpowiedniego i bardzo ważnego światła. Mógłbym wymieniać tutaj i zanudzać cię parametrami wszystkich dostępnych na rynku lamp. Postaram się jednak podać Ci i omówić takie źródła światła które można używać od początku do końca uprawy, bez konieczności ich wymiany. Zaopatrz się w wysokoprężną lampę sodową o oznaczeniu HPS. W internecie możesz znaleźć sklepy które oferują całą gamę takich lamp oraz sprzętu do wyposażenia pomieszczenia . Ale pamiętaj ! Niech to będzie lampa na obie fazy, to zaoszczędzi twój budżet, o fazach dowiesz się w dalszej części artykułu. Do twojego ogrodu zalecam 400 Watową lampę która posiada wydajność od 45 do 55 tyś. Lumenów, to zapewni dostateczną ilość światła dla twoich  roślin. Ilość światła jest ściśle związana z ilością zbioru otrzymanego podczas uprawy. Każdy z zaawansowanych rolników wie że im więcej tym lepiej i nie ma tu mowy o nadmiarze cennego światła. Oczywiście musisz pamiętać o opłatach związanych z energią elektryczną. Nie przesadzaj tak abyś nie dostał zawrotu głowy po przeczytaniu kwoty którą musisz zapłacić za zużyty prąd. W  internecie  możesz znaleźć elektroniczne kalkulatory prognozujące twoje opłaty.

    Po zamontowaniu wentylacji i oświetlenia zaopatrz się w wyłącznik czasowy, termometr i barometr zwany inaczej wilgotnościomierzem.

    Uprawy dzieli się na dwie główne fazy: fazę wegetacji, w której roślina będzie rosnąć i nabierać zielonej masy oraz fazę kwitnienia, w której to jak sama nazwa mówi, roślina nabierze masy w postaci kwiatów. Ustaw wyłącznik czasowy tak aby lampa pracowała przez 18godz, a następnie była wyłączona przez 6 godz, to będzie twoja doba wegetacji. W trakcie tej    próby monitoruj temperaturę i spróbuj tak dostosować wentylację  w growroomie aby utrzymywało się na poziomie 27 stopni gdy lampa pracuje, i nie spadała poniżej 17 stopni gdy lampa jest wyłączona. Może źródło światła będzie dbać o temperaturę bez żadnych dodatkowych czynności. Jest to zależne od temperatury w którym postawisz growroom.

Jeżeli wszystko będzie pracować zgodnie z moimi wskazówkami to znaczy że jesteś gotowy do dalszej części uprawy której opis pojawi się w drugiej części mojego poradnika . Peace

uprawa, hodowla, pomidory
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version