Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

Metody uprawy na produkcję żywicy

Aby uzyskać jak największą ilość żywicy należy zastosować kilka metod pozwalających na zmuszenie rośliny do zintensyfikowania jej produkcji.

Musimy w tym wypadku skupić się na odpowiednim dobraniu odmian, gleby, dożywieniu rośliny, manipulacją oświetlenia oraz odpowiednią obróbką po zbiorach.  

Przy wyborze odmiany musimy zastanowić się nad tym jaką chorobę chcemy leczyć. Następnie należy zacząć wybierać wśród odmian genetycznie produkujących dużo żywicy.  Jeżeli jest to choroba nowotworowa winniśmy wybrać odmiany indica lub hybrydy o wysokiej zawartości THC, jeśli jest to choroba neurologiczna możemy wybrać odmianę bogatą w CBD lub w obydwa kannabinoidy. Dodatkowo poszczególne odmiany działają lepiej na poszczególne schorzenia prawdopodobnie ze względu na swój wyjątkowy profil genetyczny. Do tej pory poznano kilkadziesiąt odmian działających lepiej na ból, nowotwory, bezsenność, poprawienie apetytu lub epilepsje. Odmiany na schorzenia neurologiczne tj epilepsja to m.in Cannatonic, AC/DC. Najlepiej działające oleje antynowotworowe to miksy takich odmian jak Chemdawg, Chem 91, Sensi Star, OG Kush, Northern Light, na bóle Afghan, AK 47, antyspastycznie Afghan, Blue Dream, bezsenność Blue Dream, Bubba Kush., migreny Trainwreck, Sour Diesel, na depresje Jack Herer,  Maui Waui.  Aby uzyskać najlepszej jakości olej należy zastosować jak najwięcej odmian. Na przykład jeżeli pacjent ma problemy z brakiem snu i spastycznością należałoby zastosować do produkcji oleju odmianę Afghan i Blue Dream. Zbiór odmian działających na poszczególne dolegliwości możemy znaleźć na stronie https://www.leafly.com/start-exploring jednak tyczy się to w większości odmian trudno dostępnych w Europie. Podłoże glebowe jakiego należy użyć musi być najwyższej jakości, bez larw i jaj owadów. Najlepiej czarnoziem z dodatkiem torfu o odpowiednim pH. Aby odpowiednio dożywić roślinę i pozyskać z niej dużą ilość oleju nadającego się do spożycia musimy zastosować biologiczne lub organiczne nawozy. Nawozy biologiczne charakteryzują się tym, że producent jest w stanie zagwarantować, że to co spożywały zwierzęta lub rośliny służące do wytworzenia nawozów było również biologicznego pochodzenia. Nawozy organiczne mają pochodzenie od zwierząt i roślin hodowanych w warunkach naturalnych ale niekoniecznie to co jadły było biologicznego pochodzenia. Nawozy mineralne to nawozy chemiczne, których nie powinno stosować się do produkcji żywności lub leków. Ewentualnie można odczekać aż nawozy mineralne wyparują z materiału roślinnego, nazywa się to okresem karencji, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Nawozy całkowicie biologiczne wyspecjalizowane do uprawy konopi indyjskich. Manipulacja oświetleniem również może dostarczyć efektów w postaci produkcji dużej ilości żywicy. Na ostatnie 3 tygodnie zmniejsz czas naświetlania z 12 godzin na 10. Natomiast już na końcu uprawy po wyłączeniu świateł zostaw rośliny w pomieszczeniu uprawowym jeszcze na 2-3 dni przy włączonych wentylatorach. Takie zabiegi spowodują spodziewany przez nas efekt. Małe substancje tzw. trichomy składające się na żywicę są bardzo delikatne i gdy zabierzemy się do obróbki kwiatów aby pozbyć się liści musimy ostrożnie się z nimi obchodzić. Najlepiej chwycić kwiat za łodygę. Prawidłowe suszenie również ma wpływ na zachowanie żywicy. Należy powiesić rośliny do góry nogami za łodyżki w całkowicie zacienionym miejscu. Temperatura winna wynosić 15-17 stopni C, a wilgotność na poziomie 45-55%. Na kwiaty powinien być skierowany delikatny podmuch powietrza.

Artykuł z #56 numeru Gazety Konopnej SPLIFF

 

Jakub Gajewski

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version