Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

Indoor czy outdoor?

Przed rozpoczęciem każdej uprawy grower musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy lepsza będzie uprawa wewnątrz, czy na zewnątrz. Obydwa warianty mają swoje wady i zalety. Kto nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby umiejscowić swoją uprawę w domu lub mieszkaniu, temu nie pozostaje nic innego, niż outdoorgrowing. I odwrotnie: wiele osób, szczególnie w trudnej sytuacji mieszkaniowej (co powszechne), bez pieniędzy lub bojących się denuncjacji wybiera out mimo zaledwie umiarkowanego klimatu .

 Uprawy na wolnym powietrzu (outdoor)

Uprawy na wolnym powietrzu (outdoor)

Główną zaletą uprawy na wolnym powietrzu jest stosunkowo mały nakład materiałów i niewielka konieczność opieki nad roślinami, ponieważ natura sama z siebie reguluje oświetlenie i pogodę, jak również dostarcza wody i środków odżywczych. Przede wszystkim nie potrzeba prądu. Każdy przyszły ogrodnik musi jedynie wybrać odpowiednie miejsce dla swoich maleństw, które oferowałoby płodną glebę i dostateczną ilość światła słonecznego. Wszyscy growerzy powinni też uważać na to, aby ich miejscówka była dobrze ukryta. Niektóre aspołeczne jednostki parają się mianowicie wyszukiwaniem i doszczętnym okradaniem plantacji. Również policja może wpaść na trop uprawy, a nawet w najbardziej odległe zakątki zagląda od czasu do czasu leśniczy. Może się zdarzyć, że cwani stróże prawa tygodniami kręcą się w podejrzanym miejscu obserwując. Jeśli już udało nam się znaleźć odpowiednią miejscówkę, radzimy: „najlepiej jest założyć więcej małych plantacji, wtedy na pewno któraś przetrwa”. Kolejnym naszym zadaniem będzie przygotowanie podłoża.
 
Możliwość wykorzystania naturalnych warunków klimatycznopogodowych to jednocześnie zaleta i wada (jesteśmy od nich zależni, nie mamy na nie wpływu). W ciągu roku możliwy jest zatem tylko jeden sezon, a w przypadku złego lata zbiory wypadają dość biednie; szczególnie że z powodu dużej wilgotności powietrza wzrasta niebezpieczeństwo pleśnienia żywcem. Gdy lato jest dobre, możliwe są za to plony nieosiągalne przy uprawie w domu. W końcu nie ma tu ograniczeń jeśli chodzi o wielkość uprawy. Dlatego warto jest od początku planować na szeroką skalę.
 
Oprócz ludzkich „szkodników” jest też dużo zwierząt, które są wabione przez nasze roślinki. Insekty mogą być niebezpieczne przede wszystkim w fazie wzrostu oraz w pierwszych tygodniach kwitnienia. Kwiaty z reguły zostawiają w spokoju. Jako, że w przyrodzie występuje dużo naturalnych „szkodnikobójców”, atak insektów rzadko ma naprawdę tragiczne skutki. O wiele gorsze jest zjadanie roślin przez dzikie zwierzęta, ponieważ okazuje się, że nawet mały gryzoń potrafi zjeść zdumiewająco dużo. To również najbardziej prawdopodobne jest przed wytworzeniem dużej ilości żywicy. Przebiegające dzikie zwierzęta mogą połamać lub zdeptać rośliny. Nie trzeba się za to martwić chwastami, ponieważ rośliny już po krótkim czasie tak dokładnie zacieniają ziemię, że chwasty nie mają żadnych szans. Możliwe są również szkody wyrządzone zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak grad, wichura, uderzenie pioruna albo przymrozki. Jednak chyba najdotkliwsze straty zadaje zwykle atak ślimaków podczas wiosennych deszczów. Jeśli pojawiają się objawy wyraźnego niedożywienia, trzeba pomóc sobie płynnymi nawozami, a w wyjątkowo ciepłe dni warto jest dodatkowo podlewać, chroniąc krzewy przed wysuszeniem.
 
Żeby rośliny już jako kiełki nie były narażone na niebezpieczeństwa surowych warunków panujących w naturze, należy wcześniej pielęgnować je chwilę w domu pomimo wszelkich kłopotów. W celu przyzwyczajenia ich do intensywnego światła słonecznego przed przeniesieniem ich na stałe na zewnątrz można je codziennie wystawiać z domu na coraz dłuższy okres czasu. „Ale zaczynamy od stawiania w zacienionym miejscu!” wyjaśnił mi niegdyś pewien grower.


Uprawa w domu (indoor)

Każdy grower posiadający uprawę indoor ma do tego celu przeznaczone osobne pomieszczenie (lub box). W większości przypadków jest to piwnica, schowek na miotły, garderoba, cały pokój, szafa lub inne oddzielone pomieszczenia. Najważniejsze, aby miejsce było szczelne – zarówno, jeśli chodzi o światło, jak i o zapachy. Niektórzy starają się je zamaskować albo urządzają je w taki sposób, aby po otwarciu drzwi wejściowe do pokoju nikt nie mógł dostrzec światła. Niezbędny dla udanej uprawy jest również dostęp wystarczającej ilości świeżego powietrza. W takim pomieszczeniu uprawa może się odbywać przez cały rok, niezależnie od warunków panujących w otoczeniu. W ciągu roku można osiągnąć do sześciu zbiorów. Zaleta ta okupiona jest jednak ciężką pracą, polegającą na samodzielnym zastępowaniu i regulowaniu wszystkich czynników środowiska. Należą do nich: gleba, światło, powietrze, temperatura i wilgotność, etc. By tym wszystkim kierować, niezbędna jest specjalna instalacja składająca się z lampy, wentylatora, filtrów przeciwzapachowych i innych elementów. Oprócz nakładów pracy, aparatura taka generuje znaczne koszty. Szczególnie dotkliwie daje się odczuć zwiększone zużycie prądu.
 Indoor - uprawa w domu
Dzięki zastosowaniu współczesnej techniki uprawy również osoby niedoświadczone mogą stworzyć niemalże perfekcyjne warunki dla roślin i dzięki temu stale otrzymywać duże zbiory. Poprzez kontrolę fotoperiodyzmu możliwe jest utrzymanie roślin przez dowolny czas w fazie wzrostu lub zapoczątkowanie fazy kwitnienia. W ten sposób roślina, która przez długi czas znajduje się w fazie wzrostu, może zostać wykorzystana jako dawca klonów. Jednak potrzebne jest wtedy dla niej osobne pomieszczenie.
 
Ponieważ aparatura znajduje się najczęściej we własnym domu, większość growerów nie ma problemu z zamaskowaniem pomieszczenia tak, by nie było ono widoczne na pierwszy rzut oka – jeśli nikt o tym nie wie, a my zachowujemy się ostrożnie, jesteśmy bezpieczni; sadząc na dworze mamy luz w domu, ale żadnej pewności co do krzaków. Dzięki temu, że rośliny są cały czas blisko, można je łatwo kontrolować, a w razie jakichkolwiek problemów możliwa jest szybka reakcja. W domu można też łatwo zapobiec niechcianemu zapyleniu, bo przecież chcemy w końcu zebrać konopię „sinsemilla” (z hiszp. „bez nasion”).
 
Ponieważ szkodniki, którym udało się wtargnąć do instalacji, nie mają żadnych naturalnych przeciwników, a dodatkowo często jest to dla nich optymalne środowisko, rozmnażają się zwykle szybciej, niż w naturze. Aby zwiększyć odporność roślin można profilaktycznie stosować np. wywar roślinny lub olej z miodli indyjskiej, który sprawia, że roślina przestaje smakować szkodnikom. Jeśli szkodniki już się pojawią (ale dopiero zaczynają się mnożyć), najlepiej sięgnąć po łagodne, biologiczne środki ochrony roślin lub owady pożyteczne. W zdecydowanie lepszej sytuacji są posiadacze szklarni, które są idealną kombinacją obydwu metod uprawy. Światło i ciepło pochodzą od słońca, dzięki czemu odpadają koszty energii elektrycznej. Natura troszczy się o klimat i w razie potrzeby dostarcza owadów pożytecznych. Równocześnie uprawa chroniona jest przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Jedynie w przypadku ekstremalnego upału albo mrozu roślina musi być dodatkowo podlewana, względnie trzeba podgrzewać inspekt. W pochmurne dni można sięgnąć po lampę sodową. Gigantycznym minusem jest olbrzymia widoczność takiej uprawy dla niepowołanych oczu.

UPRAWA OUTDOOR (na dworze)
ZALETY
• Tańsza i mniej pracochłonna, dzięki czemu łatwiejsza w realizacji;
• Nie znajduje się w mieszkaniu, wiec aż do momentu zbiorów bardzo dyskretna;
• Lepsza z ekologicznego punktu widzenia;
• Uprawa biologiczna sensu stricte możliwa jest jedynie w outdoorze, ponieważ użycie lamp ma niewiele wspólnego z jej właściwą ideą;
• Brak ograniczeń powierzchni;
• W przypadku dobrego lata możliwe są bardzo obfite zbiory;
• Każdy szkodnik ma swojego naturalnego przeciwnika.
WADY
• Zależna od humorów natury;
• Tylko jeden zbiór rocznie;
• Na jesieni nadmierna ilość trawy – może to być niepraktyczne;
• Tylko dla najwcześniej kwitnących odmian;
• Duże ryzyko odkrycia przez leśniczego, złodziei, wandali;
• Dzikie zwierzęta i gryzonie chętnie żywią się młodymi roślinami;
• Duże niebezpieczeństwo niechcianego zapylenia;
• Z okolicznych pól mogą dostać się do roślin pestycydy albo insektycydy

UPRAWA INDOOR ( w pomieszczeniu)
ZALETY
• Całkowita kontrola nad maleństwami, ich rozwojem, rozmnażaniem i warunkami środowiska;
• Możliwe kilka zbiorów w roku (do sześciu);
• Rośliny są w bezpośredniej bliskości;
• Niezależna od pogody;
• Łatwa do zamaskowania;
• Bardziej wydajna, ponieważ zawsze można stworzyć warunki optymalne do wzrostu (=szybszy wzrost + większe zbiory).
 
WADY
•Samemu trzeba ustalić optymalne warunki środowiska;
• Większy nakład pracy, większa konieczność stałej kontroli;
• Względnie duże ryzyko namierzenia (zapach, światło, nieproszeni goście);
• W razie odkrycia uprawy wynajmujący może wypowiedzieć ci mieszkanie;
• Duże ilości ciepła produkowane przez lampę, niekorzystne zwłaszcza w lecie;
• Szybkie rozmnażanie się szkodników z braku naturalnych przeciwników.
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version