Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

Żółte liście? dlaczego?

Liście to małe elektrownie. Niniejszy artykuł ma pomóc w namierzeniu najczęstszych przyczyn powstawania żółtych liści i opisać, w jaki sposób najlepiej można zapobiec temu nieprzyjemnemu fenomenowi lub jak ograniczyć szkodliwe skutki.

W pierwszej kolejności trzeba zrozumieć, że liście są elektrowniami rośliny. Ich powierzchnia to kolektory słoneczne, które przetwarzają energię świetlną. Stąd też liście są niezwykle istotne i każdy związany z nimi problem jest bezpośrednim zagrożeniem dla rośliny w postaci niepotrzebnego czynnika ryzyka i stresu. Niedorozwinięte lub uszkodzone liście hamują fazę wegetatywną, czego rzecz jasna chciałoby się uniknąć. Stąd też ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia oraz – jeśli zaistnieje taka potrzeba – stosowanie prawidłowych środków zaradczych.

Woda

Najczęstszą przyczyną żółtych liści jest zbyt częste nawadnianie. Gdy stosujemy medium, które stale jest zbyt wilgotne, tlen nie ma szans dotrzeć do korzeni. Korzenie marnieją, gniją i obumierają. Pierwszą widoczną oznaką takiego stanu rzeczy są pożółkłe liście. W takim wypadku konieczne jest znaczne zredukowanie ilości wody i – jak tylko roślina znów będzie zdolna do magazynowania – zaaplikowanie jej dawki wskazanego nawozu oraz witamin i stymulatorów wzrostu korzeni.
Substancje odżywcze

Drugim powodem pożółkłych liści może być natomiast brak najważniejszych substancji odżywczych w podłożu, które jest już albo przenawożone i wyczerpane albo od samego początku zaopatrzone w niedostateczną dawkę środków odżywczych. W obydwu wypadkach roślina reaguje w sposób następujący: z powodu braków zużywa wszystkie substancje odżywcze, a następnie brakujące składniki pobiega z liści, które z tego powodu robią się żółte i obumierają. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest podanie dodatkowej dawki nawozu, aby wyrównać brak, a następnie usunięcie żółtych liści. W przypadku stosowania nawozów wysokiej jakości nie należy zapomnieć o dodawaniu pierwiastków śladowych, nawet jeśli pewna ich ilość zawarta jest już w nawozie. Jeśli pierwiastki te nie zostaną dostarczone roślinie, mogą wystąpić inne braki, objawiające się niewielkimi zbiorami, rdzą na liściach, zaburzeniami pigmentacji na czubkach liści, jak również czernieniem liści i całej rośliny. Oczywiście nie należy przekraczać dawek podanych przez producenta oraz zaleconej wartości Ec.  

Szkodniki

Trzecim powodem żółknienia liści są szkodniki. W okresie ich rozmnażania na liściach widoczne są małe, jasne punkciki. Później zieleń liści zaczyna z dnia na dzień tracić swą intensywność. Konieczne jest skrupulatne zbadanie rośliny, liść po liściu z obydwu stron. Ważne jest, żeby niczego nie przeoczyć. Szkodniki należy zidentyfikować, a następnie stosownie potraktować. W stwierdzaniu obecności szkodników wspaniale sprawdziły się tabliczki wyścielone klejem, które pozwalają na złapanie małych bestii. Szkodników najlepiej pozbyć się sięgając po ekologiczne produkty (często są to naturalne oleje) lub wybierając coś z szerokiej palety środków chemicznych. Naturalnie trzeba głębiej przyjrzeć się obrazowi szkód poczynionych przez potencjalnego szkodnika, aby stwierdzić, który z nich zagościł na naszej roślinie. W tym celu zachęcamy do lektury wspaniałej serii artykułów Kimo na temat konopnych roślinożerców (Guerilla Growing Wydanie Specjalne 2012).

„Mądrość starców”

Czwartym i najlepszym powodem żółknięcia liści jest starość. Taki jest naturalny proces w życiu każdej rośliny, który nie daje żadnych powodów do zmartwień. Przebarwienia pojawiają się, ponieważ między liśćmi w różnym wieku występuje naturalna zależność, tak że celem zaopatrzenia młodszych liści, stare muszą wycofać się na drugi plan. Jak długo ilość żółtych liści nie przekracza 10%, wszystko jest w najlepszym porządku. Aby zapobiec pojawianiu się pleśni, zapewnić lepsze wietrzenie gęstego krzewu i celowo pokierować zaopatrzeniem w substancje rośliny, żółte, wilgotne liście powinny być zawsze usuwane.

Na zakończenie

To właśnie są cztery najczęstsze przyczyny żółtych liści, nie zaszkodzi jednak wymienić jeszcze kilka innych. Przy wysokiej wilgotności powietrza, która stwarza również wysokie ryzyko powstania pleśni, liście mogą odbarwić się delikatnie na żółto. W przypadku pracy z podstawkami, które zbierają wodę z rośliny, często zdarza się, że korzenie, które dotarły do podłoża, marnieją i wysychają, w wyniku czego brzegi liści odbarwiają się na żółto. Małe liście często zaczynają się odbarwiać, gdy roślina zostanie zaatakowana przez pleśń. Również w przypadku niektórych chorób grzybicznych liście stają się jaśniejsze, a z czasem coraz bledsze.

Mamy nadzieję, że nikt nie musi stawić czoła opisanym powyżej problemom, chyba że zbliża się czas zbiorów. Jeśli jednak pojawiają się problemy, większość z nich może zostać w miarę bezproblemowo usunięta, o ile nie mamy do czynienia ze szkodnikami.

Konsekwentna pielęgnacja od samego początku gwarantuje, że żaden brak nie pozostanie w ukryciu. Rynek dla zwolenników uprawy indor oferuje wiele dodatków, środków pomocniczych i akcesoriów wysokiej jakości, które zostały stworzone tylko po to, aby zagwarantować zdrowy wzrost i wsparcie w poszczególnych fazach. Dla pączków i liści, wzrostu i kwitnienia. Wiele z tych substancji można zaaplikować bezpośrednio na liście, jednak nigdy w myśl zasady „im więcej, tym lepiej”, lecz z rozwagą i umiarem, który najlepiej zaczerpnąć z literatury fachowej.

Wraz z taką praktyczną pomocą oraz zyskanym doświadczeniem coraz bardziej rozwija się prawdziwa smykałka do Waszej delikatnej zielonej piękności.

Zatem na zieloną trawkę!

Artykuł z 43 numeru Gazety Konopnej SPLIFF

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version