Logo
Wydrukuj tę stronę

Test odbłyśników Mr Jose cz.1

Wywidad z Mr Jose Wywidad z Mr Jose
Chyba każdy grower musi się mocno zastanowić nad tym, jaki odbłyśnik wybrać do swojego ogródka. A jeśli nigdy nie zastanawiałeś się nad wyborem odbłyśników i szukałeś zawsze najtańszego rozwiązania, niedługo dowiesz się, czy popełniłeś błąd czy nie.

W pierwszej kolejności powtórzymy, do czego służy odbłyśnik i jakie jest jego zadanie. Jak sama nazwa wskazuje, odbłyśnik odbija światło. Ważnymi parametrami każdego odbłyśnika jest zdolność odbijania i rozpraszania. Od odbłyśnika oczekujemy więc, że odbije maksymalną ilość światła w kierunku roślin i równomiernie je rozproszy na całej powierzchni uprawowej. Do testów wybrałem najbardziej popularne modele, które są łatwo dostępne na rynku. Dziś mamy w boxie uprawowym następujące odbłyśniki: Odbłyśnik standard 50×40 cm, Waveflector XL i XXL oraz odbłyśnik Adjust A-Wing średniej wielkości z/bez małej osłony termicznej (Spreader). Aby test był obiektywne, porównanie wszystkich czterech odbłyśników odbyło się w takich samych warunkach. Namiot uprawowy Homebox Silver o rozmiarach 120×120×200 cm, lampa OSRAM Plantastar 400 W ze statecznikiem GIB Lighting NXE 400 z przełącznikiem w pozycji 400 SL. Wszystkie pomiary były realizowane w odległości 40 cm od lampy.

Spektrofotometr

Spektrofotometr AvaSpec 3648 z czujnikiem w cenie 45 000 zł.

Owietlana powierzchnia podczas testów

Oświetlana powierzchnia została wyposażona w siatkę o wielkości oka 20 cm, dzięki czemu uzyskaliśmy 49 punktów. Czujnik spektrofometru znajdował się w dziurkach, a zmierzona wartość została przypisana do danego punktu. Dzięki temu możliwe było porównanie dawek FAR w różnych punktach oświetlanej powierzchni, a więc stopień rozproszenia światła.

Odbłyśnik standard

Odbłyśnik standardOdbłyśnik standard można kupić za cenę ok 60-80 zł. W tej cenie otrzymamy odbłyśnik, który bardzo dobrze odbija i rozprasza światło na powierzchni 80×80 cm. Jednak już na powierzchni 100×100 cm natężenie na brzegach powierzchni znacząco maleje, nawet do 30 FAR W/m2. Pewną wadą jest, że pośrodku powierzchni uprawowej, a więc bezpośrednio pod lampą natężenie FAR jest bardzo wysokie i zbliżone do wartości 200 FAR W/m2. Lepiej byłoby w tym przypadku, gdyby natężenie było rozproszone bardziej równomiernie na powierzchni uprawowej. Na testowanej przez nas powierzchni 120×120 cm ten odbłyśnik był zdecydowanie niewystarczający. Niezbędną dawkę FAR W/m2 otrzymamy tylko na 39 % tej powierzchni (wykres 1). Do uprawy indoor optymalne są wartości od 60 do 100 FAR W/m2.

Wykres 1: Odbłyśnik standard 50×40 cm jest odpowiedni dla powierzchni o rozmiarze do 80×80 cm. Na powierzchni 120×120 cm tylko 39% powierzchni pokrytej jest światłem o niezbędnym natężeniu. Lampa 400 W

Wykres 1: Odbłyśnik standard

Adjust A-Wing medium bez spreader-a

Adjust A-Wing medium bez spreader-aOd rozwiązań korzystniejszych cenowo teraz przejdziemy do odbłyśników, których zakup większość growerów musi mocno przemyśleć. Nie ma w tym nic dziwnego. Cena średniego rozmiaru odbłyśnika A-Wing sięga nawet 200  - 400 zł, a to wcale nie mało. Dlaczego tak jest? Powodów jest kilka i zauważysz je dopiero w momencie, kiedy będziesz mieć możliwość porównania Waveflectora i A-Winga w praktyce. Różnicę widać już przy rozpakowaniu i montażu odbłyśników. A-Wing zmontujesz w prosty sposób, bez śrubokręta i innych narzędzi. Również zakres rozwarcia odbłyśnika jest łatwo regulowany poprzez lekkie przesunięcie cienkiego kabelka o jedną dziurkę dalej lub bliżej. Oczywiście na tym nie kończą się zalety A-Winga. A-Wing oferuje łatwą zmianę odległości lampy od odbłyśnika, dzięki czemu można ustawić długość ogniskowej w zależności od rozwarcia odbłyśnika. Im bardziej zamknięty odbłyśnik, tym większa może być odległość lampy od odbłyśnika. Dodatkowo uchwyt pozwala na założenie nawet większej lampy CFL. Wyższą cenę widać nawet w zawartości opakowania odbłyśnika A-Wing. Podczas gdy w przypadku Waveflectorów próżno szukać kabla lub osłony cieplnej, oba te elementy są już w zestawie A-Wing. Kabel jest dość długi, a osłonę cieplną łatwo założyć bez użycia narzędzi. Skrzydła Waveflectora XXL z czasem lekko opadną i nie można ich tak łatwo wyprostować. Materiał użyty do wykonania odbłyśnika A-Wing jest bardziej wytrzymały i lepiej trzyma kształt.

Podsumowując: Waveflectory gorzej się montuje i nie zawierają kabla czy osłony cieplnej, za które trzeba dopłacić około 100 zł. A-Wingi charakteryzuje doskonała jakość wykonania, dobre materiały oraz kabel i osłona cieplna w zestawie. Gdybym miał decydować i kupować, biorąc pod uwagę cenę, wybrałbym następujące rozwiązania: W przypadku średniej wielkości sięgnąłbym po Waveflector XL (zamiast A-Wing medium), ale w przypadku większego rozmiaru dopłaciłbym za wytrzymały odbłyśnik A-Wing Large (zamiast Waveflector XXL). Gdyby cena nie miała znaczenia, zawsze wybrałbym A-Wing.

Teraz spójrzmy na wyniki. Adjust A-Wing medium wyprzedza konkurencyjny Waveflector XL w średniej dawce FAR W/m2 o prawie 10 punktów (wykres 5). Jednak pod względem ogólnego oświetlenia powierzchni, A-Wing oświetla 69% dawką wyższą niż 60 FAR W/m2 69 %, czyli praktycznie tyle samo, co 68 % w przypadku Waveflectora XL. Zachęcam do samodzielnego porównania wykresów. Należy tylko pamiętać, by zawsze spojrzeć też na skalę kolorystyczną, ponieważ kolory odpowiadają różnym wartościom, a różnica jest czasem dość znacząca. Na przykład na wykresie Waveflectora XL kolor czerwony oznacza wartość 110 FAR W/m2, a w przypadku wykresu A-Wing jest to 150 FAR W/m2.

Wykres 5: Adjust A-Wing medium uzyskuje wyższą średnią dawkę FAR w porównaniu z poprzednimi odbłyśnikami, jednak oświetla dawką przekraczającą 60 FAR W /m2 tylko 69 % powierzchni, czyli prawie tyle samo co Waveflector XL. Lampa 400 W

ADJUST-A-WING Medium + Plantastar 400W

Adjust A-Wing medium z osłoną cieplną (Spreader)

Adjust A-Wing medium z osłoną cieplną (Spreader)Ponieważ częścią zestawu A-Wing jest też osłona cieplna, naturalnie zdecydowałem się jej użyć i powtórzyć pomiary. I bardzo dobrze, że tak zrobiłem. Po założeniu osłony średniego rozmiaru A-Wing może spokojnie konkurować nawet z Waveflectorem XXL, i to nie tylko przez to, że oświetla 74 % powierzchni dawką przekraczającą 60 FAR W/m2 (75 % w przypadku Waveflectora XXL), ale też osiąga wyższą średnią, a konkretnie 72,5 FAR W/m2 (67,7 dla Waveflectora XXL) (wykres 6). Warto zauważyć, jak równomiernie światła pada na powierzchnię. Najwyższe dawki ponownie uzyskujemy na środku, ogniska są pięknie i równomiernie rozdzielone. Gdybyśmy ustawili lampę dalej od odbłyśnika, uzyskalibyśmy większy odstęp między ogniskami, a w efekcie większe natężenie promieniowania na brzegach powierzchni uprawowej.

Oczywiście dobrze byłoby porównać Waveflectory również z osłoną cieplną, aby sprawdzić, jak osłona wpływa na rozpraszanie światła. Chodzi przede wszystkim o model XL, zwłaszcza w przypadku, kiedy mierzymy padanie światła na powierzchnię 120×120 cm. Z wykresów jasno wynika, że korzyści większych odbłyśników lepiej demonstrują się na większych powierzchniach, gdzie ich zastosowanie jest jeszcze bardziej efektywne.

Wykres 6: Dzięki osłonie cieplnej Adjust A-Wing może śmiało konkurować z Waveflectorem XXL na powierzchni 120×120 cm. Dawka wyższa niż 60 FAR W/m2 oświetla 74% powierzchni. Lampa Osmran Plantastar 400 W

ADJUST-A-WING Medium + Plantastar 400W

Wave reflector XL

Wave reflector XXLKolejnym testowanym odbłyśnikiem jest Waveflector XL, który można kupić mniej więcej za ok 160 zł. Za te pieniądze rośliny uzyskają już odpowiednią dawkę FAR na 68 % powierzchni o rozmiarze 120×120 cm. Na powierzchni 100×100 cm odpowiednią dawkę FAR uzyskamy na 86 % powierzchni, a więc już sporej części. Ponadto należy uwzględnić fakt, że przy oświetlaniu powierzchni 100×100 cm użylibyśmy mniejszego boxu uprawowego, a więc światło byłoby wykorzystane jeszcze lepiej – ogólnie można założyć, że w takim przypadku otrzymalibyśmy niezbędną dawkę promieniowania FAR na około 95 % powierzchni, co stanowi doskonały wynik. Waveflector XL razem z lampą 400 W doskonale oświetli więc powierzchnię 100×100 cm, a nawet na powierzchni 120×120 cm radzi sobie całkiem nieźle. Można zauważyć, że nawet w górnym i dolnym brzegu promieniowanie FAR sięga wartości około 80 FAR W/m2, a pośrodku powierzchni mieści się w granicach wartości 100 FAR W/m2 (wykres 2). To duża zaleta w stosunku do odbłyśnika standard, który większość światła koncentrował pośrodku powierzchni.

Wykres 2: Waveflector XL to najbardziej optymalne rozwiązanie na powierzchni 100×100 cm, przy uwzględnieniu stosunku jakość/cena. Na tym wykresie widać wyniki na powierzchni 120×120 cm. Lampa 400 W

Wave reflector XL

Wave reflector XXL

Wave reflector XXLWiększy brat poprzedniego odbłyśnika jest o mniej więcej 70 złotych droższy i nieco lepszy. W przypadku powierzchni 120×120 cm okazał się doskonałym rozwiązaniem, które oświetla całe 75 % dawką przekraczającą 60 FAR W/m2 (wykres 3). Dodatkowo, jeśli zamiast lampy 400 W weźmiemy 600 W, uzyskamy doskonałe oświetlenie całej powierzchni, z dawką średnią 100 FAR W/m2 (wykres 4). To pokazuje również, że lampa 600 W jest idealna dla takiej powierzchni. Warto zauważyć, że wartości maksymalne nie uzyskano w przypadku odbłyśnika Waveflector XXL pośrodku powierzchni uprawowej, jak przy poprzednich odbłyśnikach. Szerokie skrzydło odbłyśnika rozprasza światło jeszcze bardziej na brzegi powierzchni, gdzie zazwyczaj jest go najmniej.

Wykres 3: Waveflector XXL osiąga prawie takie same dawki średnie FAR jak XL. Jednak rozprasza światła nieco lepiej, dzięki czemu 75% powierzchni oświetlonych jest dawką wyższą niż 60 FAR W/m2, w stosunku do 68 % zmierzonych z odbłyśnikiem XL. Lampa 400 W

Waveflector XXL + Plantastar 400W

Wykres 4: Jeśli do odbłyśnika Waveflector XXL włożymy lampę 600 W HPS, uzyskamy po prostu idealne oświetlenie powierzchni 120×120 cm. 95 % powierzchni jest oświetlone dawką większą niż 70 FAR W/m2. Jeśli bardziej zamkniemy odbłyśnik, uzyskamy jeszcze bardziej równomierny efekt.

WaveflectorXXL + VIALOX 600W + Lumatek 600W SL

600 W + Wave reflector XL

Skoro wyciągnąłem już jedną lampę 600 W do odbłyśnika Waveflector XXL, przedstawię również wynik tej samej lampy z mniejszym z Waveflectorów, a więc modelem XL. Przykład ten potwierdza tylko, że lampa 600 W to po prostu idealny wybór do oświetlenia powierzchni o wymiarach 120×120 cm i gwarantuje roślinom doskonałe oświetlenie. Waveflector XL dodatkowo znowu potwierdza swoją jakość. Ogniska najwyższych wartości są równomiernie rozdzielone, a na całej powierzchni nie ma miejsca, w którym wartość FAR spada poniżej 60 FAR W/m2 (wykres 7). Mimo że z wykresów jasno wynika, że Waveflector XXL lepiej nadaje się do tego celu, ponieważ średnie wartości FAR są o 8 punktów wyższe. Sam producent zaleca użycie wersji XXL do lampy 600 W i silniejszych. To zalecenie okazuje się prawidłowe i uzasadnione.

Wykres 7: Waveflector XL w połączeniu z lampą HPS OSRAM Vialox NAV-T 600 W zapewnia bardzo dobry stopień oświetlenia i rozproszenia światła, nawet bez użycia osłony cieplnej.

 

Ocena ogólna

Często mam uczucie, że publikacje wyników pomiarów są zbyt techniczne i skomplikowane, nawet jeśli staram się zapewnić jak najprostszy opis i przedstawienie graficzne. Aby wrócić do korzeni całego testowania, a więc łatwego i zrozumiałego wyjaśnienia, jak najbardziej efektywnie wykorzystać oświetlenie w uprawie roślin, utworzyłem tabelę (tab. 1). Bez problemu można z niej odczytać, która kombinacja w teście odbłyśników okazała się najbardziej korzystna dla powierzchni o konkretnych wymiarach.

Przypomnę jeszcze tylko, że lampy były podłączone do cyfrowego układu zasilającego GIB lighting NXE 400 W lub 600 W, a przełącznik był w pozycji Super Lumen.

Artykuł z 42 numeru Gazety Konopnej SPLIFF - Wydanie specjalne poświęcone oświetleniu

 

WSZYSTKO O OŚWIETLENIU

Czym jest światło?

Oświetlenie pod lupą

Ile FAR W/m2 potrzebują rośliny

Jak uzyskać maksymalną ilość odpowiedniego światła?

Cała prawda o boxach uprawowych

Test odbłyśników Mr Jose cz.1

Test odbłyśników Mr Jose cz.2

Lampy MH / HPS

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design